Ada Mutfak Dolabı Modelleri ve Fiyatları (Modern, Country ve Yarım Ada Mutfak Modelleri)

Ada Mutfak Dolabı

Daha büyük, açık plan mutfak uzantılarına geçişle birlikte, daha fazla şık ve kullanışlı ada mutfak modelleri arayışları da arttı. Ada mutfak dolabı, herhangi bir modern mutfakta önemli bir özellik haline geldi. Ada mutfak dolabı hem bir mutfak tasarımına şıklık katar hemde mutfakta yemek yapmanızı kolaylaştırır.  

Bir ada mutfak dolabı almayı düşünürken düşünmeniz gereken ilk şey asıl amaçtır. Yemek yapmanız için fazladan hazırlık alanı mı arıyorsunuz yoksa pişirme alanı ile oturma/yemek alanı arasında bir sınır mı oluşturmak istiyorsunuz? Adayı nasıl kullanacağınıza dair bir fikriniz olduğunda, ihtiyaçlarınıza uygun farklı ada modellerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Ada Mutfak Dolabı Kullanışlı Mı ?

Mutfak adalarının mekanın ortasında büyük bir engel oluşturarak iş akışını kesintiye uğrattığına dair görüşler duyabiliriz. Ancak gördüğümüz kadarıyla çoğu mutfak adası fikri, çoğu ev sahibi için tipik iş akışını geliştiren bir çalışma üçgenine katkıda bulunuyor. 

Çalışma üçgeni, fırınınız, buzdolabınız ve lavabonuz olmak üzere üç ana mutfak çalışma alanınızdan oluşur. İdeal olarak, ada mutfağın bu üç alanı arasında uyumlu bir üçgen hareket olacaktır. Bu da sizin mutfağınızın son derece kullanışlı olmasına katkı sağlayacaktır.

Ada Mutfak Modelleri

Şekillendirilmiş bir ada mutfak modeli, trafik akışını yoğun noktalardan uzağa yönlendirmeye de yardımcı olabilir. Bir ada, çalışma alanına paralel uzanan uzun ve ince olabilir, küçük bir mutfakta sade ve kare, büyük ve geniş mutfakta ise bir lavabo ve ev aletleri barındıran büyük bir ada mutfak modeline sahip olabilirsiniz.

Ada mutfak modelleri ile ilgili hemen hemen çoğu mutfak tasarımı oturma alanı içerir. En küçük alan bile genellikle bir tezgah çıkıntısı ve bir dizi bar taburesine sahip olabilir. Alternatif olarak, bir ucunda entegre düşük seviyeli, masa tarzı oturma yeri olan uzun bir ada mutfak seçebilirsiniz.

İşlevler bir yana, bir ada mutfak dolabının sunduğu mutfaklarda sunduğu tasarım değişikliği, genellikle hemen fark edilir. Burada daha cesur ve göz alıcı bir yüzey olan lake ile ve mutfağınızın tasarımına uygun bir renkle tasarımda harikalar yaratabilirsiniz. Ada mutfak dolabını bir başyapıt yapmak için, derin damarlı mermer veya benekli granit lüks tezgahları tercih edin.

Ayrıca, ada ile mutfağın geri kalanı arasında bir renk veya bitiş kontrastının yanı sıra, masif ahşap gibi daha dokulu malzemelere yönelik bir eğilim var. Güzel görünümlü bir adayı bir mutfak merkezinin vitrini haline getirmek için mutfak adası aydınlatma fikirlerini de unutmayın.

Modern Ada Mutfak Modelleri

Bu düşünceli bir şekilde tasarlanmış modern ada mutfak modeli, bir yemek masası ve ada eşleşmesi sunar. Bir kahvaltı barından daha fazlası olan bu tasarım, ahşap tezgahı tam donanımlı bir yemek masasına kadar genişletiyor.

Bir ada mutfağı modern olarak planlamaya gelince, ölçeklendirmek için doğru boyutu seçmek çok önemlidir, çünkü adanızın odak noktası olmasını isteseniz de bir bütün olarak yerleşim üzerinde zorlayıcı olmasını istemezsiniz. Adanızın tüm etrafında olabildiğinde yürüme yolu bırakmak bunun için önemlidir.

Açık plan bir mutfağınıza bir ada yerleştiriyorsanız, büyük olasılıkla eğlence için ilgi çekici ve davetkar bir alan yaratmak istiyorsunuz. Bu nedenle, pişirme cihazlarını alanın dışa bakan duvarlarına yerleştirmek mantıklı olmayabilir, yani yemek pişirirken çoğu zaman misafirlere arkanız dönük olur. Fırını ve ocağı sosyal alana bakan modern ada mutfak dolabına dahil etmek, ev sahipliği yaparken daha ilgi çekici bir ortam yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Country Ada Mutfak Modelleri

Bir country ada mutfak modellini öne çıkarmak için sofistike bir renk seçimini memnuniyetle karşılayarak alanı kişiselleştirin. Bu çok işlevli country ada mutfak tasarımını, nötr bir renk düzenini etkileyici kılmak için trend renk olan lacivertin sıcak bir sıçramasını davet etmek için kullanın.

İster büyük ister küçük olsun, country ada mutfak planını doğru yapmanın anahtarı dengedir. Bu sofistike gri mutfak, görünümü yumuşatmak için beyaz duvarlar ve tezgahlar boyunca uyumlu bir gri dolap dengesi ile işin nasıl mükemmel bir şekilde yapıldığını gösteriyor.

Küçük Ada Mutfak Modelleri

Küçük bir mutfağa sahip olmanın birçok zorluğu var: depolama alanı eksikliği ve sıkışık tezgahlar, bunlardan sadece birkaçı. Bu mutfakta küçük ada modeli, bu sorunları düzeltmenin merkezinde yer alır. Ada mutfak dolabının altında, mutfak eşyalarınızı saklamak için büyük raflar var. Ayrıca masanın diğer tarafındaki bar taburelerinde oturan kişilerle sohbet edebilirsiniz. 

Küçük bir ada mutfak, mutfağınızda farklı açık bir renk eklemek için iyi bir yerdir. Aşağıdaki model tam da bunu, bu sıcak nötr renkli mutfakta yapıyor. Zeytin yeşil mutfak adası ve krem rengi mutfak dolapları mutfakta rahatlatıcı bir etki yaratır. Adanın üzerindeki beyaz mermer ise mutfağın geri kalanındaki siyah tezgahları tamamlıyor.

Yarım Ada Mutfak

Bir mutfak adası hayal ediyorsanız ama sahip olacak alanınız yoksa, onun yerine bir yarım ada mutfak tercih edebilirsiniz. Bir mutfak adasına çok benzer, ancak adanın bir ucu bir duvara bağlıdır.

Yarım ada mutfakları, bir adanın tüm avantajlarını sunar – ekstra çalışma alanı, depolama ve sosyalleşme yeri – ancak fark, bir yarımadanın birçok büyüklükteki mutfağa sığacak şekilde ölçeklenebilmesidir.

Bir yarım adayı mutfağınıza nasıl dahil edeceğinizi öğrenerek, yerleşim düzeniniz ne olursa olsun ada yaşamının tadına varabilirsiniz.

Ada Mutfak Fiyatları 

Ada mutfak fiyatları öncelikli olarak sizin seçeceğiniz ada mutfak dolabı kapak türünün (lake, akrilik, high gloss veya membran) metrekaresine bağlı olarak değişmektedir. Mdf nin ve bu yüzey kaplamaların fiyatı sürekli olarak değişim göstermektedir. Güncel fiyatları almak için hemen Emu mobilya ile iletişime geçebilirsiniz. (Yandaki whatsapp hattımızdan merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.)

Yukarıda gördüğünüz ada mutfak dolabı modellerinden birini veya hayalinizdeki ada mutfak modeline sahip olmak isterseniz Emu mobilya sizin yanınızda…

Ada Mutfak Modelleri Planı Nasıl Olmalıdır ?  

Ada mutfak da planı yaparken karar vermeniz gereken 2 önemli konu vardır. Aydınlatma ve ada mutfağın yüksekliği. Bunların yanında her mutfak da olduğu gibi ada mutfağınızı tasarlarken belirli yerlere prizler eklemeyi, çöp kovanızı evyenin hemen altındaki dolaba koymayı da unutmayın.

1. Aydınlatma 

Yemek yapılan yerde ışığa ihtiyacımız vardır. Çoğu aydınlatmada olduğu gibi, ışığın doğrudan adaya gelmesini istersiniz. En yaygın seçenek, standart yükseklikte tavanlara sahipseniz nispeten kolay, ancak yüksek tavanlarda daha zor olan gömme aydınlatmadır. Tezgahtan tavana olan mesafe 6 metreden fazlaysa ışığı dağıtmak yerine aşağı yansıtmak için özel olarak tasarlanmış armatürler veya ampuller kullanmanız gerekir.

2. Ada Mutfağın Yüksekliği 

Ada mutfak dolabınızın yemek yeme alanının yüksekliği, sahip olacağınız oturma şeklini belirler: 70-75 cm yüksekliğindeki bir tezgah, sandalyeyle en iyi uyumu sağlar ve 105 ila 120 cmlik bir tezgah bir bar taburesi gerektirir.

Mutfak Adası

Bir mutfak adasının eviniz üzerinde güçlü bir etkisi olabilir. Boyutlarına, tasarımlarına ve ek işlevsellik potansiyeline bağlı olarak, bir mutfak adası odada göz alıcı bir merkez parçası oluşturabilir, gerekli çalışma alanını artırabilir ve hatta yemek veya çalışma alanı olarak çift görev yapabilir. Mutfak adası fikirleri söz konusu olduğunda, rüyalar kadar çok seçenek vardır, ancak kendi mutfak adası fikirlerinizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Mutfak Adası Kaç Metrekare Olmalıdır ?  

Mutfak planlarınıza herhangi bir ada mutfak dolabı eklemeden önce düşünmeniz gereken birkaç şey var. İlk olarak, mutfak adası için yeriniz var mı? 

Bir ada eklemek, tezgah alanını ve depolamayı artırmanın harika bir yolu gibi görünebilir, ancak ada mutfak planı söz konusu olduğunda, ada ve çevresindeki koridor alanı için gerçekçi kare görüntülere sahip olmanız gerekir. 

Tipik bir koridor genişliği 1-1.2 metredir. 1 metre genişlikte, birisi açık bir bulaşık makinesini doldurabilir ve başka bir kişi aynı anda sorunsuz bir şekilde o koridorda yürüyebilir. 

Daha küçük koridorlar kullanılabilir, ancak 80 cm bir ada mutfak için minimum genişliktir ve yoğun bir mutfakta sıkışık hissedilir. 1.7 metreden büyük bir koridor çok geniş olabilir ve tezgahlar verimli olamayacak kadar uzakta olabilir.

Uzunluk, genişlikten daha az kritiktir, yani gerçekten uzun bir adanın birkaç dezavantajı vardır. Sadece bir odayı doldurmak için boşa harcanan alan ve daha büyük maliyetlere karşı dikkatli olun.

Uzun lafın kısası ada mutfağa sahip olmanız için en az 4-4.5 metre genişliğe sahip bir mutfağınız olmalıdır. 

Mutfağınızın uzunluğunu bağlı olarak ada mutfağınızın uzunluğunu ayarlayabilirsiniz. Ancak mutfak adasın şekil olarak kareye benzeyen mutfaklar için çok daha uygun olduğunuda belirtmemiz gerek.

Mutfak Adası Modelleri

Kim mutfağına bir mutfak adası kurmayı hayal etmez ki? Aileniz günün olaylarını size anlatırken yemek hazırlayabileceğiniz bir yer. Siz pasta böreğinizi hazırlarken misafirlerinizin bir şeyler içmek için size katılabileceği bir yer.

Bir mutfak adası, onu nasıl tasarladığınıza bağlı olarak, bunların hepsi ve daha fazlası olabilir. Mekanın stil katsayısını yükselten şık ve çarpıcı eklemeler olabilir. Evinize tam olarak uyan birini bulmak için harika mutfak adası modellerine göz atın…

Beyaz Mutfak Adası

Geniş ve lüks beyaz ada mutfak, mutfağın geri kalanıyla orantılı boyutlara sahip hoş bir mutfak adasına sahiptir. Mutfak adası, zarif tarzda dolaplara sahiptir ve mutfağın bozulmamış ve zarif görünümüne katkıda bulunan beyaz mermer ile kaplanmıştır. 

Mutfak Adasında Mutfağın Geri Kalanıyla Aynı Renk Seçmek Zorunda Değilsiniz

Gördüğünüz birçok mutfak adası stili, mutfak adasının, bitiş ve renge kadar dolaplarla tam olarak eşleşeceği şekilde olacaktır. Trendin başarılı bir şekilde alt edilebileceğinin kanıtı, vintage yeşil bir mutfaktaki bu beyaz mutfak adasıdır. Tezgahlar ve mutfak dolabı fayanslarının malzemesi aynıdır ve tutarlı bir görünüm sağlar.

Küçük Mutfak Adası

Bu mutfak adası örneğinin gösterdiği gibi, iyi tasarlanmış bir ada mutfak dolabı, küçük alanınızda harikalar yaratabilir. Ekstra dolap depolama sağlamak için adaya düzenleyiciler ve çekmeceler yerleştirilmiştir. Yemeğinizi pişirirken hazırladığınız malzemeleri dinlendirebileceğiniz bir tezgah alanı var. Son olarak, tek ihtiyacınız olan, yemek yiyip, oturabilmeniz için birkaç bar taburesi almaktır.

Kulpsuz Mutfak Adası

Adalı bu L şeklindeki mutfağın benzersiz bir yanı var. Ada mutfak dolap kapaklarının veya çekmecelerinin hiçbirinde kulp veya düğme yok. Bunun yerine itme mandalları gibi mekanizmalar mutfağa minimalist ve şık bir görünüm kazandırıyor.

Mutfak Adası Fiyatları

Mutfak adanız için en iyi boyut, kendi mutfağınıza göre değişecektir, bu nedenle özel tasarım mutfak adası her zaman harika bir seçenektir. 

Mutfak adası fiyatları sizin adanızın ölçülerinde ve seçtiğin kapak kaplama türüne göre değişecektir. Güncel fiyatları almak için yandaki whatsapp hattımızdan bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Emu mobilya sizin hayalinizde ada mutfak dolabını üretmek için burada. İstediğiniz ölçülerde, renk seçeneklerinde ve hatta ada mutfağınızın kulbunu bile seçebileceğiz bir hizmet sunuyor. Siz de ada mutfak dolabı yaptırmak için hemen bizimle iletişime geçin…

Mutfak ada modelleri sizin için uygun seçenek değilse veya daha fazla mutfak tasarım fikirlerine ihtiyacınız varsa hemen aşağıdaki harika mutfak modellerine göz atın…