Akrilik Kapak Modelleri, Renkleri ve Fiyatları

Akrilik Kapak Modelleri

Mutfaklarınızda göz alıcı yüksek parlaklık ve şıklık arıyorsanız, akrilik kapak modelleri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu parlaklığa sahip olmanın bir bedeli vardır. Akrilik kapak modelleri, cam ve lake kapaklardan daha ucuz olmasına rağmen, membran, high gloss ve mdflam kapaklardan daha pahalıdır.

Bu blogun amacı, akrilik mutfak dolabı kapaklarını mevcut diğer parlak mutfak dolap kapakları ile karşılaştırmaktır, böylece akrilik mutfakların evlerine uygun olup olmadığını ve diğer kapak türlerine göre ekstra ödemeye değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz.

Akrilik Kapak Nedir ?

Akrilik, modern mutfak dolaplarına parlak bir görünüm kazandırmak için yaygın olarak kullanılan yapay bir plastiktir. MDF yüzeylerine çizilmeye karşı dayanıklı parlak bir son kat sunarlar ve şık ve göz alıcı modeller oluştururlar. Akrilik mutfak dolabı kapakları MDF levhadan yapılır ve ardından istenen bitişi elde etmek için tercih edilen renk ve desende akrilik levhalarla kaplanır. Sonrasında MDF ler kenar bantları ile bantlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Akrilik Kapak Özellikleri

Diğer dolap kapak modellerine benzer şekilde, akrilik de avantajları ve dezavantajları ile birlikte gelir. Neyse ki, bu dezavantajlar önemsizdir ve akrilik ile ilgili kullanıcı deneyiminiz üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır.

Akriliğin artılarından bahsetmeye başlayalım. 

1. Güzellik: Akrilik bir kapak, mutfağınıza genellikle beş yıldızlı restoranlarda bulunan benzersiz bir ışıltı verecektir. Birkaç on yıl geçtikten sonra bile akrilik malzeme solmaz.

2. Uzun ömür: Akrilik mutfaklar görsel olarak çekici olmanın yanı sıra aşınmaya, yırtılmaya, neme, UV ışınlarına, çizilmelere ve diğer zararlı etkenlere karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

3. Temizlik: Akrilik kapakların temizlenmesi kolaydır, tek ihtiyacınız olan, mobilyaların parlak yüzeyine sabunlu suyla nemlendirilmiş bir bez sürmektir.

4. Çeşitlilik: Akrilik, geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve mutfağınızı renk tercihinize göre kişiselleştirmenize olanak tanır.

Akrilik kapakların eksiklerin de aşağıdaki şekildedir.

1. Değiştirilmesi Zor: Akrilik kapakların başına büyük bir talihsizlik gelirse, gölgelendirme farklılıkları oluşabileceğinden sadece tek bir kapağınızı değiştirmek zor olacaktır.

2. Sık Temizlik Gerektirir: Akrilik kapakların parlak yüzeyi toz, kir ve hatta parmak izi gibi küçük lekeleri görünür hale getirerek yüzeyini sık sık temizlemenizi gerektirir.

3. Maliyet: Akrilik, mutfak dolapları için en iyi bitişlerden biri olarak kabul edilirken, alternatiflerinden (membran ve high gloss) daha pahalıdır. Ancak, dayanıklı ve prestijli olduğu için bu fiyat gözden çıkarmaya değer olabilir.

Akrilik Kapak Renkleri

Akrilik kapak renkleri siyah, gri, kırmızı, beyaz, sarı ve çok daha fazlası gibi çeşitli renklerde gelir. Akrilik kapak renklerini daha detaylı incelemek isterseniz AGT gibi büyük bir akrilik kapak üreticinin renk kartelasına bakabilirsiniz.

Ayrıca bazı akrilik kapak üreticileri son zamanlarda ahşap renk tonlarında akrilik kapak üretimi yapmaktadır. Örneğin Göktaş kapak markasının kataloğuna bakarak da fikir sahibi olabilirsiniz.

Akrilik Kapak Fiyatları

Akrilik kapağın ne olduğunu ve özelliklerini öğrendikten sonra gelelim bu kapakların fiyatına. Yukarıda da belirttiğimiz gibi akrilik kapaklardan lakeden ucuz high gloss ve membrandan daha pahalıdırlar. 

Son zamanlarda MDF lere ve bu kaplama türlerine gelen zamlardan dolayı fiyatlar sürekli değişmektedir. Bu nedenle yandaki whatsapp hattımızdan hemen bizimle iletişeme geçerek akrilik kapaklar için güncel fiyat alabilirsiniz.

İster komple mutfak dolabınızı değiştiriyor olun ister sadece mutfak dolap kapaklarınızı değiştirmek istiyor olun Emu mobilya uygun fiyatlarla sizin yanınızda. Hemen bizimle iletişime geçebilir mağazamıza gelebilirsiniz.

Akrilik Kapak Mı Membran Kapak Mı Daha İyi ?

Membran kapaklar MDF üzerine PVC folyo kaplamadır. Türkiye mutfak dolabı satışında kapak kaplama türleri göz önüne alındığında, oranlar açıkça akrilik kapakların çok daha yaygın olduğunu göstermektedir. Ancak, akriliğin neden mutfak dolapları için daha çok tercih edilen bir seçenek olduğunu tam olarak anlamak için farklılıklarına bakalım.

Dolaplarınız ve mutfak dolaplarınız için parlak ve göz alıcı bir yüzey arıyorsanız, akrilik sizin seçmeniz gereken kapaktır. Neredeyse ayna benzeri yüzey, mutfağınıza parlak bir görünüm veren bir yüzeydir.

Ancak farklı çok farklı bir desende mutfak dolabı istiyorum diyorsanız membran sizin için daha iyi bir seçenektir. Çünkü membran tasarım açışından neredeyse sınırsız bir seçenek vardır. Akrilik ise üretici firmaların kataloglarındaki renk ve desenler ile sınırlıdır. 

Fiyat konusunda ise akrilik kapaklı bir mutfak dolabı membrana göre %10 ile %15 arasında daha pahalıdır.

Akrilik mi Lake mi ?

Parlak mutfak modellerine talep dünya çapında, özellikle de Avrupa ve Türk mutfaklarında, artıyor ve bu pazardaki en büyük iki rakip Akrilik ve Lake.

Lake, ekstra parlak, makul derecede dayanıklı ve izlemesi hoş bir yüzeye sahip mükemmel bir kaplamadır (boyadır). Öte yandan, akrilik, yansıtıcı yüzeyi, sağlam yapısı ve çizilme direnci nedeniyle dünya çapında üst düzey mutfaklarda yaygın olarak bulunur.

Lake el işçiliği ile atılan bir boya olması ve boyanın maliyeti nedeniyle en pahalı dolap kapakladır. Ancak boyanın çeşitliliği nedeniyle istediğiniz ral kodundaki renkte mutfak dolabına sahip olabilirsiniz. Akrilikte ise kapak üretici firmaların renkleri ile sınırlısınızdır. 

High Gloss Kapak ile Akrilik Kapak Arasındaki Fark

Ülkemizde high gloss olarak satılan kapak türleri ile akrilik arasındaki fark ise MDF nin üzerine atılan akrilik boyanın high glosslarda 0.4 mm, akriliklerde ise 1 mm olmasıdır. Bu farktan dolayı da akrilikteki görünüm high gloss a göre daha net, dalgasız ve akıcıdır. Ancak bu farktan doğan bir fiyat farkı da vardır. Eğer bütçeniz ile akriliğe çıkmak istemiyorsanız high gloss u rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Akrilik ile MDFlam Karşılaştırması 

Bu sorunun basit ve net cevabı akriliktir çünkü suntalam veya mdflam termitlere, çizilmelere, sürekli neme ve malzemeyi tahrip edebilecek diğer faktörlere karşı tamamen dayanıklı değildir. Ayrıca bir mdflam ve bir akriliği yan yana koyduğunuzda görsel tasarım ve şıklık gözle görülür derece fark edilir.

Akrilik kaplamasız bir mutfak dolabı satın almak daha ekonomik olsa da, mobilyalar zamanla bütünlüğünü kaybedecek, genellikle nem ve güneş gibi unsurlara yenik düşecektir.

Ancak akrilik mutfak dolapları mdflama göre neredeyse %40-45 daha pahalıdır.

Hangi Kapağı Seçeceğinize Hala Karar Veremediniz Mi ?

Yukarıda okuduklarınıza rağmen hala kafanızda hangi kapak türünü seçmeniz gerektiğine karar veremediniz mi veya kapak türünüze karar verdiniz fiyatını mı merak ediyorsunuz hemen Emu mobilyanın yandaki whatsapp hattından bizimle iletişime geçin merak ettiğiniz her şeyi sorun…

Akrilik Kapak Sararır Mı ?

Kesin cevap hayır! Akrilik zamanla sararmaz. Bu da akrilik kapaklı bir mutfak dolabını uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Akrilik ile ilgili yaygın efsane, sürekli olarak güneş ve kullanıma maruz kaldıktan sonra çizilmesi ve görsel çekiciliğini kaybetmesidir ancak bu da teknolojinin gelişmesiyle beraber üretilen kapakların çizilmez özellikte üretilmesiyle beraber son yıllarda ortadan kalkmıştır.

Akrilik Kapak Nasıl Temizlenir ?

Daha önce de belirtildiği gibi, akrilik mutfak dolabınızdaki lekeleri ve kalıntıları gidermek için ihtiyacınız olan tek şey sabunlu suyla nemlendirilmiş bir bezdir. Bu, aynı zamanda birçok faktöre karşı dayanıklı olan parlak malzemenin yüzeyi sayesinde mümkün olmaktadır.

Akrilik mutfak dolabınızı temizlerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

Akrilik, Mutfak Dolapları İçin İyi Bir Seçim Mi?

Akrilik, onlarca yıllık kullanımdan sonra bile görsel olarak çarpıcı kalan dayanıklı bir malzeme olduğu için mutfak dolabınız için mükemmel bir seçimdir.

Bu malzemeyi MDFlam veya membrandan yerini alan şey, çizikleri saptırarak kırılmayı, yırtılmayı veya solmayı neredeyse imkansız hale getirmesidir. Ek olarak, parlak yüzey UV ışığına ve neme dayanıklı olması nedeniyle zamanla parlaklığını korur.

Sonuç olarak, mutfak dolabınızı korumak ve onun inanılmaz derecede dayanıklı ve parlak olmasını istiyorsanız, bu durumda akrilik mükemmel seçimdir.

Mutfak Dolap Kapağı Almak İstiyorum Nereden Alabilirim ?

Mutfak dolabınınız için uygun fiyatla sadece kapak almak isterseniz Emu mobilya sizin yanınızda. İster akrilik, ister diğer kaplama türlerinden birini tercih ediyor olun, istediğiniz ölçülerde sizin için üretelim.

Akrilik kapaklar hakkında merak ettiklerini sormak ve fiyat almak isterseniz yandaki whatsapp hattımızdan bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.