Çatı Katı Modelleri İç Görünüş Nasıl Olmalı ?

Çatı Katı Modelleri İç Görünüş

Elbette, bir tavan arasına aşinasınızdır. Doğrudan çatının altında bulunan bir binanın veya evin bir parçasıdır. Çatı katlarının çoğu, özellikle insanların giremeyeceği kadar alçaksa, sadece depolama için kullanılabilir. Ancak yatak odası, banyo, çalışma odası, oturma odası, eğlence odası olarak kullanılabilen çatı katları da vardır. Sizin de böyle bir çatı katınız varsa bu çatı katı modelleri iç görünüş yazımız size ilham verecektir. Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, bir çatı katının, ancak iyi tasarlanmışsa aslında yararlı bir yer olduğudur.

Çatı katını yaşam amaçlı kullanmak, bina alanından tasarruf etmenin akıllıca bir yoludur çünkü kendi evinizdeki alandan yemek yerine çatının altındaki alanı kullanacaksınız. Bugün size, yaşanabilir bir çatı katı içini nasıl akıllıca tasarlayabileceğinize dair bazı ipuçları vereceğiz. Bu ipuçları ayrıca rahat ancak şık bir çatı katı elde etmenize yardımcı olabilir. Okumaya devam edin ve çatı katınızı mükemmel bir yaşam alanına dönüştürün.

Çatı Katı Modelleri İç Görünüş Nasıl Olmalı ?

Aileler büyüdükçe, genellikle alan sıkıntısıyla ilgili sorunlarla karşılaşırlar. Bu çoğunlukla, aile üyelerinin birlikte takılırken dahil oldukları çeşitli etkinlikler için yeterli alan bulmak veya nedeni ne olursa olsun başka bir odaya sahip olma ihtiyacına kadar bazı ekstra etkinlikler için ek alan yaratmakla ilgilidir. Soru, böyle ek bir alanı nerede bulacağınızdır.

Muhtemelen farklı çatı katı modellerinin çılgınlığına aşinasınızdır. Dünyanın her yerindeki insanlar artık atıl kalan tavan arası alanını kullanıyor ve sunduğu sonsuz seçeneklerden yararlanıyor. 

Yoğun bir temizlik, birkaç kat boya ve mobilya yerleştirme konusunda keskin bir gözle tavan arasınızı hemen hemen her şeye dönüştürebilirsiniz.

Tavan araları genellikle göz ardı edilir, çünkü erişilmesi çok zor, yazın çok sıcak ve kışın çok soğuk, çok karanlık, çok tozlu ve hepsi bir arada, depolama dışında başka bir şey için kullanımı kolay olmadığına inanılır.

İç mekan planlaması ve tasarımındaki çağdaş eğilimlere uygun olarak, çatı katı, arkadaşların ve ailenin birlikte zaman geçirip eğlenebileceği son derece rahat bir alana dönüştürülebilir. 

Öte yandan, geniş açık plan alan ve ışığın bolluğu, herhangi bir mobilya takımının tanıtılmasına ve konumlandırılmasına ve evin sakinlerinin günlük alışkanlıklarına ve estetik zevklerine uyacak şekilde arzu edilen herhangi bir iç mekanın inşa edilmesine olanak tanır.

Küçük bir sehpa seti, rahat bir kanepe ve yumuşak bir halı ve uyumlu ışıklarla tamamlanan birkaç oturma pufu ile döşenmiş bir çatı katı modeli ailenin inziva yeri olabilir.

Bir çiftin rahatsız edilmeden dinlenmesi, kitap okuması veya favori bir TV şovunu izlemesi için rahat bir köşe olabilir.

Tavan arası, aslında ikinci bir oturma odasına sahip olmak için mükemmel bir fırsat sunar. Birçoğu, ekstra fikirlerini sergilemek için fazladan bir alan yaratmak için bu fırsatı değerlendirir.

Çatı Katı Modelleri İç Görünüşte Erişim Kolaylığı

Evin neresinde olursanız olun, trafik ve erişim her zaman önemlidir. Ancak bir çatı katından söz edersek, bu gerçekten çok gerekli ve aynı zamanda zorlayıcı olabilir. 

Erişim, merdiven kullanmak gibi tavan arasına nasıl girileceğini içerir. Ancak eşyaları kolayca getirmek için tam boyutlu bir merdiven kullanmak daha iyi olur. 

Ayrıca çatı katında dolaşmak için yeterli alan olmalıdır. Çok fazla ölü alanı bulunduğu için, her zaman kullanılmayan bazı eşyaları oraya koyabilir veya depolama alanları da yerleştirebilirsiniz. 

Çatı katı modellerinde iç görünüşünde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri çok fazla mobilya ve eşya yerleştirmemenizdir.

Çatı Katında Güzel İç Görünüşe Sahip Olmak İçin Gereken Ölçüler

Eğimli tavanlara sahip yaşanabilir çatı katı odaları, tavanın en az %50 eğimine sahip olmalı veya 2 metre veya daha yüksek olmalıdır. Bu, insanların ayakta dururken tavan arasını tam olarak kullanabilmelerini sağlayacaktır.

Tavan arasında daha fazla alan olması daha iyi olurdu. Daha dik çatılar yan alanlarda daha kullanışlı alanlar verebilir. Alt kısımlar hala mobilya, depolama alanları ve diğer işlevler için kullanılabilir.

Ferah Bir Çatı Katı İç Görünüşü İçin Dışardan Cam Ekleyin

Dışardan cam eklediğinizde, kullanılabilir alanı da arttırabilirsiniz. Üçgen şeklinde cam eklendiği kısımda çatıyı yükseltir. Bu nedenle, tavan arasına yükseklik ve ayrıca ışık katar. Aynı zamanda dış kısma da çekicilik katabilir. Çatı katınızda cama sahip olmanın, hiç olmamasından çok daha iyi olduğunu fark edebilirsiniz.

Çatı Katında Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şey: Sıcaklık

Bir çatı katı tasarlarken bakmanız gereken bir diğer şey de sıcaklığıdır. Sıcak hava yükselir, bu da yazın çok sıcak olabileceği ve kışın da çok soğuk olacağı anlamına gelir. Çatı katınız için yalıtım yaptırdığınızdan emin olun. Ayrıca çatı katınızın içine bir klima sistemi yerleştirebilir, böylece yazın soğuk ve serin olmasını sağlayabilirsiniz.

Çatı Katı Modelleri İç Görünüşünde Dolap Seçimi

Bir çatı katı için depolama alanları da önemlidir. Çatı katının alt kısımlarını kullanarak depolama sisteminizle kendinize özel üretilmiş dolaplar yaptırabilirsiniz. Diğer kısımlar insanların giremeyeceği kadar alçak olduğundan, içlerinde yerleşik depolama alanı oluşturun, böylece alanlar akıllıca kullanılabilir.

Çatı Katınızı Konforu Göz Önünde Bulundurarak Tasarlayın

Tabii ki, her zaman rahatlığı düşünmek zorundasınız. Bahsedilenlerin yanı sıra, tavan arasında mobilyayı da iyi ayarladığınızdan ve yeterli aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olun. 

Tavan arasında bir yatak odanız veya oturma odanız varsa rahat kumaşlar koyun. Yatak odası çok kalabalık olmayacağı sürece ihtiyacınız olan diğer eşyaları da yatak odasına ekleyebilirsiniz.

Çatı katı modelleri iç görünüş, ancak iyi tasarlayabiliyorsanız farklı şekillerde kullanılabilir. Yukarıda belirttiğimiz noktaları dikkate alırsanız, rahat ve konforlu bir çatı katı alanı yaratmanıza yardımcı olabilirsiniz. 

Evinizdeki bu alanın bile iyi bir amaç için kullanılabilmesinden kesinlikle memnun kalacaksınız. İçinde bir ev kütüphaneniz veya bir ev ofisiniz bile olabilir. Tüm gürültüden uzak olduğu için okumak ve çalışmak için harika bir yer olacaktır.

Çatı Katıma Dolap Yaptırmak İstiyorum

Evinizin katı çatı tamamen mimarisine özeldir. Bu nedenle dolap yaptırmak isterseniz çatı katınızın ölçülerinde yaptırmanız gerekir. İnternette gördüğünüz veya hayalinizdeki dolabı sizin çatı katınızın için uygun fiyatla ürettirmek isterseniz Emu mobilya sizin yanınızda…

Yandaki Emu mobilya whatsapp hattından, arayıp veya mağazamıza gelip istediğiniz dolabın istediğiniz ölçüleri için fiyat alabilirsiniz. Ayrıca projeniz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Çatı katı modelleri iç görünüş için daha fazla tasarım mı görmek istiyorsunuz ? Aşağıdaki yazılarımıza hemen göz atın…