Giyinme Odası Plan, Plan Çizimi, Kaç m2 Olmalı, Maliyeti

Giyinme Odası Plan

Eşyalarınızı kolaylıkla hazırlamanıza ve saklamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış, tarzınıza gerçekten benzersiz bir alan olan mükemmel giyinme odası plan oluşturmak için aşağıdaki tavsiyelerimizi okumaya hemen başlayın.

Giyinme odası, bir yatak odasına lüks bir katkı sağlar ve birçok insanın hayalindeki ev senaryolarında listenin başında yer alır. Evinize değer katabilir, günlük hayatı kolaylaştırabilir, dağınıklığı azaltabilir ve eşyalarınızı sergilemek ve düzenlemek için size kendinize ait bir alan sağlayabilir.

Mükemmel giyinme odasına sahip olmak için can atan ama plan yaparken nereden başlayacağınızı bilemeyen insanlardan biri misiniz?

Endişelenmeyin. Bu blog yazısı zevkinize, yaşam tarzınıza ve alanınıza uygun mükemmel giyinme odasını yaratmak için göz önünde bulundurmanız gereken her şeyde size rehberlik edecek.

Giyinme Odası Planına Başlamadan Önce 

Giyinme odanızın planlamasına başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç pratiklik ve kendinize sormanız gereken sorular vardır.

Giyinme odanızın planı sadece giysi ve aksesuarları saklamak için mi tasarlanmalı yoksa makyaj ve saç yapmak için de ek bir alana sahip olmalı mı?

Alanı eşinizle nasıl paylaşmayı düşünüyorsunuz ? Yarı yarıya mı yoksa sizin için daha fazla alana mı ihtiyaç var ?

Giyinme odasının tasarımını nasıl hayal ediyorsunuz? Örneğin, minimalist ve modern mi, yoksa klasik ve zarif mi olmasını istersiniz ?

Gardıroplarınız/giyinme odanız sadece giysi ve aksesuarları mı barındıracak yoksa diğer ev eşyaları için depolamaya mı ihtiyacınız olacak? (ör. yatak takımları, havlular, valizler, yorganlar)

Bunlara cevap verdikten sonra, giyinme odanızın nasıl işlemesi gerektiğini ve nasıl görünmesini istediğinizi tam olarak bilerek planlamanızla ilerleyebilirsiniz.

Giyinme Odası Plan Çizimi

Giyinme odası yaptırmaya karar verdiniz, şimdi planının nasıl olması gerektiğine karar verme zamanı. Ana yatak odanızın yanında veya yakınında daha küçük bir odanız varsa şanslısınız, bu, giyinme alanınızı oluşturmak için ideal bir yer olacaktır. 

Bu, giyinme odanızın yatak odanızdan ayrı bir oda olacağı anlamına gelir ve ana yatak odanıza ek alçıpan veya duvar ördürme maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar.

Tadilattan korkmuyorsanız veya zaten bunu planladıysanız, koridordan giyinme odanıza erişimi engelleyerek ve onu yatak odanıza bağlayan duvarın açılması, size pratik erişim sunacak ve yatak odanızı daha büyük hissettirecektir.

Ayrı bir giyinme alanı için boş odanız yoksa cesaretiniz kırılmasın. Yatak odanızda bir oyuk varsa veya uzun bir duvarda giyinme odası görünümünü yeniden yaratmak kolaydır. Bu alan, dikme bölme duvar veya perde kullanılarak ayrılabilir ya da giyinme odanızla uyumlu dolap kapakları alarak güzel bir alan yaratabilirsiniz, yani aynı odada olsanız bile dolaplarınız giyinme odası olarak çalışacaktır ancak gizlenecektir.

Giyinme Odası Kaç m2 Olmalı ?

Giyinme odaları, bir süit oluşturmak için yatak odasının veya banyonun yanına yerleştirildiğinde en iyi sonucu verir. Sıfırdan başlıyorsanız ve soyunma odanızın boyutunu seçebiliyorsanız, en az 2,4×1.6m izin vermeniz gerekecek. Bu da yaklaşık olarak en az 4 m2 alana sahip olmanız anlamına gelir.

Ancak giyinme odanızın biraz daha büyük ve ferah olmasını istiyorsanız veya giyinme odanızın adalı olmalı istiyorsanız ideal ölçüler 4 x 2.5 m civarında olmalıdır. Bu da 10 m2 alana tekabül eder.

Giyinme Odası Plan Özelliklerinizi Seçin

Giyinme odanızın sadece kıyafetlerinizi saklamaktan daha fazlası için kullanılacağına başlangıçta karar verdiyseniz, bunu yansıtacak şekilde planlamanız gerekecektir. Örneğin, alanı saçınızı ve makyajınızı yapmak için kullanmayı planlıyorsanız, entegre bir makyaj masası yaptırmak harika bir seçenek olabilir. Bir saç kurutma makinesi ve saç düzleştirici takmanız gerekiyorsa, elektrik prizlerini düşünmek de pratik olacaktır.

Diğer kullanışlı özellikler, giyinme odası gardıroplarınızda aynalı kapaklar ve sabaha hazır ayakkabı seçmek/giysileri sermek için bir sedir veya oturma alanı seçmediğiniz sürece boy aynası olabilir.

Verimli ve kullanışlı dolap tasarımlarını seçin ve alanı en üst düzeye çıkarmaya çalışın. Gömme dolaplar, mevcut alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanın mükemmel bir yoludur, dolaplarınızın duvardan duvara ulaşmasını sağlar ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için ekstra depolama çözümlerinin dahil edilebileceği anlamına gelir.

Giysilerinizi genellikle nasıl saklamayı tercih ettiğinizi düşünerek dolabınızı seçmeye başlayın. Örneğin, giysilerinizin çoğunu elbise askılarıyla asmaya meyilliyseniz, uzun giysiler için tam boy askı ile ray alanı tasarımınızda bir öncelik olmalıdır. Ancak, normalde kıyafetlerinizi katlayıp çekmecelerde düzenliyorsanız, planlamanızda çekmeceleri ve rafları tercih etmek isteyebilirsiniz.

İlgili yazı: Gardrop içi nasıl olmalı ?

Kişiye özel ve şık tasarımlı Emu mobilya giyinme odası dolapları, ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde dikkatle düşünülmüştür. İstediğiniz renk, malzeme seçimi ve ölçülerde mevcuttur. Çekmeceler, raflar, çekmece düzenleyiciler, ayakkabı saklama üniteleri arasından giyinme odanızdaki dolabın iç dizaynı için seçim yapabilirsiniz. 

Kişisel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış, bir giyinme odası planı ve çözümünü sizlere uygun fiyatla sunuyoruz. Kendi giyinme odanıza dolap yaptırmak istiyorsanız hemen yandaki whatsapp hattımızdan merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Giyinme Odası Planında Aydınlatmayı Doğru Yapmak

Giyinme odanızı planladınız ve tasarım nasıl olmasına karar verdiniz, şimdi mekanınızın mükemmel aydınlatma ve aksesuarlara sahip olduğundan emin olmanın zamanı geldi. Odanızın kendine ait penceresi yoksa ve yatak odanızdaki pencereden giyinme odanızda faydalanamıyorsanız, aydınlatmaya daha fazla önem vermelisiniz.

İdeal olarak, makyaj masanız doğal bir ışık kaynağının yanında yer almalıdır, ancak bu mümkün değilse, dolap tasarımımızda gösterildiği gibi spot aydınlatma veya ayna lambaları öneririz.

Ekstra aydınlatma ile bir ambiyans yaratmak istiyorsanız, gardırobunuzu LED şerit aydınlatma ile zarif bir şekilde çerçeveleyin veya depolama alanınızı aydınlatmak ve eşyalarınızı sergilemek için gardırobunuzun içine dahili spot ışıklar ekleyin.

Giyinme Odası Maliyeti

Giyinme odası maliyeti öncelikli olarak yaptıracağınız dolabın büyüklüğüne ve duvar ekleme/kırdırma gibi ekstra tadilat olup olmamasına göre şekillenecektir. Bunların dışında eklemek istediğiz aksesuarlar, kullanılan malzeme kalitesi fiyatı etkileyecektir.

Siz de giyinme odanızı istediğiniz tasarım ve kalitede, kendi zevklerinize göre yaptırmak istiyorsanız yandaki Emu mobilya whatsapp hattında güncel fiyat alabilirsiniz. Ayrıca giyinme odası projeniz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizi arayabilir ya da mağazamıza gelebilirsiniz.

Giyinme odası yaptırmak istiyorsunuz ancak nasıl dizayn edeceğinizi bilmiyor musunuz ? Aşağıdaki yazılarımızdaki harika modellere bakın…