Masif Ahşap Nedir ? (Fiyatları, Artıları, Eksileri ve Kullanım Alanları)

Masif Ahşap Nedir?

Masif ahşap, doğrudan ham ağaçlardan (tomruklardan) frezelenmiş kerestedir. Kontrplak, sunta veya mdfler gibi ahşabın işlenmesiyle üretilmez bu nedenle tamamen doğal bir ahşap türüdür.

Masif ahşap, ağacın kaplama veya doldurma yapılmamış en saf halidir. Yapıştırıcılarla bir arada tutulan ağaç liflerinden oluşan işlenmiş ahşabın (mdf, sunta) aksine, masif ahşap, tamamen doğal ağaç lifleri içerir. Dolgu maddesi veya yapıştırıcı kullanılmaz. 

Masif ahşap genellikle mobilya, inşaat ve marangozluk için kullanılır. Pek çok işlenmiş ağaç kadar kolay bükülmez, ancak lekelere karşı daha hassastır. Masif ahşabın onarımı, kaplamalara veya diğer işlenmiş ahşaplara göre daha kolaydır, bu da birçok proje türü için sıklıkla kullanılmasının bir nedenidir. 

Çeşitli masif ahşap türleri mevcuttur, bu nedenle mobilyacılar ve marangozlar projeleri ve ürünleri için geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapabilirler. Her bir masif ahşap türü, damar deseni, rengi ve dokusu dahil olmak üzere kendine has özelliklere sahiptir. Masif ahşap üretilen mobilyalarda en fazla çam, meşe, köknar, ladin, dişbudak, kayın ve ceviz kullanılır.

Bugünlerde, muhtemelen masif ahşap olarak tanıtılan pek çok şey görürsünüz: mobilyalar, dolaplar, kapılar ve daha fazlası. Masif ahşabın olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Masif ahşap siz ve ihtiyaçlarınız için en doğru olan seçenek mi? Masif ahşabın artı ve eksileri hakkında bilgi sahibi olun…

Masif Ahşabın Artıları

Güç ve dayanıklılık 

Masif ahşap mobilyalar genellikle tek parçadan yapılmıştır ve bu da onu güçlü kılar. Masif ahşap mobilyalar, günlük yıpranmayı çok iyi tolere ederler.

Eşsiz güzellik 

Yine, her mobilya parçası bir kereste parçasından yapıldığından, her bir parçanın kendine özgü özellikleri olması muhtemeldir. İki masif ahşap mobilya tam olarak hiçbir zaman birbirine benzemeyecektir, aynı ağaçtan yapılmış olsalar bile. Ahşabın damarları farklı yönlerde hareket edebilir veya farklı şekillerde olabilir ve budaklar her tahtada farklı yerlerde olabilir. Renk bile farklı olabilir – ağacın merkezine daha yakın olan ahşap daha koyu olacaktır.

Bakım

Masif ahşap mobilyaların bakımı kolaydır. Düzenli temizliğinizi yaptığınızda tozunu alın ve parçanın parlaklığını korumak için bir ağaç temizleyici ile silebilirsiniz. Ancak masalarınızda kendinize içecek koyarsanız bardak altlığı kullandığınızdan emin olun çünkü masif ahşaptan su halkalarını çıkarmak zordur

Onarım

Bir masif ahşap mobilyadaki küçük bir oyuğu veya çentiği zımparalayıp yeniden cilalayarak onarmak çok zor değildir. Çam gibi bazı daha yumuşak masif ağaçların ilk etapta çentiklere ve eziklere daha duyarlı olduğunu unutmayın.

Masif Ahşabın Eksileri  

Eşsiz güzellik

Evet, bunu daha önce olumlu olarak listeledik, ancak mükemmel görünmeyeceğinden veya birden fazla parçanın tam olarak eşleşmeyeceğinden endişelenecek türden biriyseniz, mdf gibi diğer seçenekleri düşünebilirsiniz.

Maliyet

İlgili işçilik ve ahşabın doğallığı nedeniyle, masif ahşap mobilyalar her zaman daha pahalı olacaktır. Eğer masif ahşap parçalar almayı düşünüyorsanız daha fazla harcamaya hazırlıklı olun – ancak ana fikir, her zaman ödediğinizin karşılığını almanızdır. Bunun için fazla bir ödeme yapsanız da, bu masif ürünler çok daha uzun süre dayanır, yani yeni parçalar satın alırken daha uzun süre kullanacağınızı bilmelisiniz.

Ağırlık

Masif ahşap mobilyalar ağırdır. Hiç kütük kaldırmayı denediniz mi? Bu, mobilyalarınızı çok fazla hareket ettirmeyi seviyorsanız veya yakın gelecekte bir ara taşınmayı düşünüyorsanız dikkate almanız gereken bir şeydir.

Sonuç 

Masif ahşap mobilyalar, hemen hemen her tasarım stiliyle her evde harika bir görünüm olabilir. Aynı zamanda gerçekten uzun süredir sahip olduğunuz bir parça da olabilir. Ancak, çoğu şey gibi, bazı dezavantajları da olabilir.

Elbette daha önce mobilya türlerini duymuştuk, ama terimlerin arkasındaki anlamı gerçekten biliyor musunuz? Size sunulan malzemeler arasında masif ahşap mobilyalar da bulunmaktadır. 

Masif ahşap diğer tür malzemelerle karşılaştırıldığında ne kadar iyidir?

Masif ahşap, kelimenin tam anlamıyla bir kereste ağacıdır veya doğrudan bir ağaçtan kesilmiş ham bir ağaç olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak düzgün bir şekilde kullanılmayan bir kereste, bir süre bırakıldıktan sonra bükülür. Bu nedenle, iç bükülmelerinin azaltılması için önce hammaddelerin stabilize edilmesi gerekir. Masif ağacın mukavemeti, hangi ağaçtan elde edildiğine göre farklılık gösterir. Ağacın özellikleri ne kadar güçlü olursa masif ahşap da o kadar güçlü olur.

Ahşaptan bahsediyorsak, o zaman canlı malzemelerden bahsediyoruzdur. Metal veya diğer üretilmiş malzemelerden farklı olarak, ahşap hava ve nemden etkilenebilir. Bu iki faktörden etkilenen bir yerde yaşıyorsanız, daha kaliteli malzemeler tercih etmeniz sizin için daha iyidir. Ancak bazı satıcılar, müşterileri çok az referans malzeme içeren kontrplaklarla karıştırıyor. Kontrplak malzeme işlenir, daha sonra ince bir tabaka yüksek kaliteli ahşap kaplama ile bitirilir. Bu tür malzemeler uzun süre dayanamaz ve hasar olması durumunda basit bir onarım yapmak imkansızdır.

Masif Ahşap Malzemenin Kurutulması

Ahşabın çeşitli derecelerde nemi olabilir. Bu, havadan su buharını emme kabiliyetine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Ahşabın bu özelliğine higroskopiklik denir.

Nem seviyesine bağlı olarak aşağıdaki ağaç türleri vardır:

Ahşap kurutma, ahşabı mantardan ve biyolojik hasarlardan korumaya izin verir.

Ağaç işleme endüstrisinde farklı ahşap kurutma türleri kullanılmaktadır:

Ahşap kurutmanın en eski ve en basit yolu atmosferik veya doğal kurutmadır. Açık havada veya çadır altında odunun bekletilmesidir. Bu tür bir kurutma, nem içeriğinin % 18-22’ye düşürülmesine izin verir. Süre, sıcaklığa ve neme, yılın zamanına, hammaddenin cinsine ve kesitine, ilk ve son nem içeriğine bağlıdır.

Havayla kurutmanın avantajları, havanın ve hammaddelerin ısıtılmasında maliyet tasarrufu ve uygulamasının basitliğidir. Dezavantajlar şunlardır: malzeme neminin% 18-22’nin altında kurutulamaması; sürecin uzun sürmesi (8-70 gün); kurutma sürecini kontrol edememedir (sıcaklık, nem).

Endüstriyel kurutma, dış hava ve iklim koşullarından bağımsız olarak gerçekleşir ve atmosferik kurutmaya göre çok daha kısa süre ile karakterize edilir. Bölmeli kurutma işlemi kontrol edilebilir ve düzenlenebilir ve malzemenin gerekli nem içeriğine kadar (% 18-20’nin altında) kurutulmasına izin verir. Diğer avantajlar, işlenmeden önce ahşabın hazırlanmasında zamandan tasarruf edilmesi ve depolama alanının azaltılmasıdır.

Masif Ahşabın Kullanım Alanları

Masif ahşap mobilyalar, evinizin iç mekanlarını yenilemenin ve oda tasarımlarınıza çevre dostu bir hava katmanın harika bir yoludur. En iyi mobilya masif ahşaptan yapılmış mobilyalardır.

Büyüleyici kusurlar, aşınma ve yıpranma ve hava değişiklikleri eski ahşap mobilyalara karakter katar. Eviniz için yeni ev mobilyaları yapmak için eski ahşap masif mobilyaları kullanarak güzel izleri koruyabilirsiniz. Yıpranmış ve kurtarılan ahşap, evinize seri üretim mobilyalarla elde edilemeyecek benzersiz bir karakter kazandırır. Masif ahşap mobilyalar, evinizin iç ve dış mekan odalarınızı kişiselleştirmenin harika bir yoludur.

Mobilyanızın Gerçek Masif Ahşap Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız ?   

İster bir mobilyacıdan yeni bir mobilya satın almak istiyor olun, ister sadece sahip olduğunuz mobilyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor olun, gerçek ve yapay ahşap arasındaki farkları belirlemek oldukça zor olabilir! Yapay ahşap mobilyalarda yapılan iyileştirmelerle, bu çok farklı ev mobilyası türleri arasındaki farkları görmek için keskin bir göz kullanmalısınız.

Gerçek ahşap mobilyayı tanımlamanın birkaç yolu vardır. Ancak en doğru test, parçanın ne kadar ağır olduğudur. Gerçek masif ahşap mobilyalar her zaman diğer ahşap türlerinden daha ağırdır. Diğer işaretler arasında ahşap deseni, süslü detayların kullanımı ve parçanın maliyeti bulunur.

Gerçek ahşaptan yapılmış bir mobilya parçasını bulmayı öğrenmek, sadece benzeyen bir parçaya çok fazla harcama yapmanızı engelleyecektir. Bununla birlikte, yapay bir ahşaptan yapılmış bir mobilya parçasının sizin durumunuz için daha iyi bir seçim olabileceği durumlar vardır.

Masif Ahşap Mobilyaların Tanımlanması

Tüm mobilyaların gerçek, masif ahşap kullanılarak yapıldığı bir zaman vardı. Bununla birlikte, mobilya bir tasarım ifadesi haline geldikçe, yapay ikameler popüler hale geldi. Yapay ahşap mobilyalar bir amaca hizmet edebilirken, gerçek masif ahşap mobilyalar zamanın testine dayanır.

Gerçek ahşap mobilyayı tanımlamanın en kolay yolu ağırlığına göredir. Gerçek ahşap, yapay emsalinden çok daha ağırdır. Gerçek bir ahşap parçanın sağlam yapısı sadece daha dayanıklı değil, aynı zamanda çok daha sağlamdır.

Gerçek ahşap kullanılarak yapılan mobilyalarda, yapay malzeme kullanılarak mobilya yapılırken gerekli olmayan çeşitli yapı elemanları ve detaylar kullanılır. Gerçek ahşap mobilyayı tanımlamanın en kolay yolu, farklı parçaların bir araya geldiği yerlere bakmaktır.

Örneğin çekmeceler, çekmeceyi çekmece ön tarafına takmak için genellikle bir kırlangıç ​​kuyruğu bağlantı yöntemi kullanır. Yapay ahşap mobilyalarda bu yüksek detay seviyesi gerekli değildir.

Sizi malzemenin kökenine götürecek bir başka yapısal unsur, parçanın yanlarına veya altına bakmaktır. Gerçek ahşap üretimi sırasında bir kaplama kullanılmışsa, kaplama tabakasının parçanın arkasında nerede durduğunu muhtemelen görebilirsiniz.

Gerçek ahşap kullanılarak inşa edilmiş bir mobilyanın altında, genellikle bitmemiş ahşap bulursunuz. Mdf veya sunta kullanılıyorsa, parça genellikle yukarıdan aşağıya tamamlanır ve bitmemiş ahşaptan bir alan bulamazsınız.

Parçanın kenarları boyunca son bir işaret görülebilir. Masif ahşap mobilyalar, parçanın kenarlarında ahşap damarı göstermeyecektir. Bununla birlikte, kaplama muhtemelen yatay bir tane deseni gösterecektir.

Satın alacağınız dolaplarınızın gerçek ahşap olup olmadığını belirlemek için ipuçlarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ahşabın Desenleri  

Gerçek ahşap mobilyaların en karakteristik özelliği odun damarının varlığıdır. Gerçek ahşap mobilyalar her zaman parça boyunca desen olarak değişen bir dokuya sahip olacaktır. “Tahta damarı” deseni tekrar ediyorsa veya tamamen pürüzsüz görünüyorsa, büyük olasılıkla bir kaplamadır ve gerçek masif değildir.

Süslü Detayların Varlığı

Gerçek ahşap mobilyalara büyük değer ve karakter katan bir yapı ve tasarım öğesi, parçaya oyulmuş süslü detayların veya tasarımların varlığıdır. Bu, kaplama veya laminat gibi yapay ahşap ikameleri kullanılarak bir mobilya yapıldığında mümkün değildir. İncelediğiniz parça benzersiz, oyulmuş detaylar olarak görülüyorsa, kesinlikle gerçek ahşaptan yapılmıştır.

Gerçek Ahşap Mobilya Daha Pahalıdır

Kesinlikle ilave yatırıma değer olsa da, gerçek ahşap mobilyalar yapay ahşap parçalardan daha pahalıdır. Bu, bazı kişiler için büyük bir dezavantaj olarak görülmektedir. Bununla birlikte, gerçek ahşap mobilyalar yalnızca daha uzun ömürlü olmakla kalmaz, aynı zamanda yapay ahşap mobilyalardan çok daha uzun süre değerini korur.

Masif Ahşap ile Üretilen Klasik Mobilyalar

Yukarıda belirtilenler masif ahşabın en sık kullanıldığı mobilyalardır. Bu kullanımlarla birlikte masif ahşabın kullanıldığı odalar çok farklı bir görünüme kavuşur. Zaten aldığınız bu gerçek ahşaplardan bir başkası olmadığı için sadece size özel hissiyatı da verirler. Evinize her girdiğinizde kendinizi bile büyüleyecek estetik bir görünüm sizi bekliyor. 

Masif Ahşap Mobilyayı Nereden Alabilirim ?

İstediğiniz ağaç türünden (ceviz, çam, ladin, dişbudak), istediğiniz tasarımda ve ölçülerde kişiye özel üretilmiş masif ahşap mobilyalara sahip olmak istiyorsanız hemen Emu mobilya ile iletişime geçebilirsiniz

İlgili Yazılar

Mutfak dolabı değiştirmek mi ? sadece mutfak dolabı kapak değiştirmek yeterli mi ?

Marangoza gardrop yaptırma fiyatları, avantajları ve modelleri