Mutfak Üçgeni Nedir ?(Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey)

Mutfak üçgeni dikkate alınması veya göz ardı edilmesi gereken bir düzen kuralı mı? Mutfak üçgeni, izlemeniz gereken bir tasarım düzeni mi yoksa günümüz mutfaklarında tercih edilmiyor mu? Bu gibi sorularınız yanıtı bu yazımızda…

Mutfak üçgeni, mutfak çalışma üçgeni veya daha çekici bir şekilde altın üçgen olarak da adlandırıldığını duyabilirsiniz. Illinois Üniversitesi Mimarlık Okulu’ndaki araştırmacılar tarafından geliştirildiğinden beri mutfak tasarım kurallarından biridir. İlk olarak 1940’larda inşaat maliyetlerini azaltmak için geliştirilmiştir.

Maliyetten tasarruf etmek için yaratılmış olmasına rağmen, mutfak yerleşimlerini daha verimli hale getirdiğini düşünen mutfak tasarımcıları tarafından benimsenmiştir ve kullanıcılar da on yıllardır buna bağlı kalmıştır. Aklınızdaki sorunun bu mutfak üçgenini mutfak tadilatınıza dahil etmeli misiniz olduğunu biliyoruz.

Mutfak üçgeni hakkında merak edilen ve en çok sorulan sorularınızı cevaplamaya başlayalım.

Mutfak Üçgeni Nedir ?

Mutfak üçgeni üç ana çalışma alanına dayanmaktadır: lavabo, buzdolabı ve ocak. Kurallara göre, bunlar geniş bir üçgen oluşturacak şekilde düzenlenmeli ve günlük işleri nispeten kolay ve engelsiz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlamalıdır.

Mutfak üçgeni kuralına göre, üçgenin her bir kenarı 1.5 metreden az ve 2.5 metreden fazla olmamalı ve ideal olarak üçgenin çevresi 4 metreden az ve 8 metreden fazla olmamalıdır.

Başka bir deyişle, ne çok küçük ne de çok büyük. Bu, çalışma alanınızın pratik, rahat ve yeterince geniş olmasını sağlamalıdır. Ancak zamanınızın çoğunu bir noktadan diğerine yürüyerek geçirecek kadar büyük olmamalıdır. Ve tabii ki akışta herhangi bir kesinti de olmamalıdır. Örneğin mutfak üçgeninizin ortasına bir masa düşünüyorsanız tekrar düşünmenizi önerebiliriz.

Mutfak Üçgeninin Amacı Nedir ?

Mutfak üçgeninin amacı, mutfağın çalışma alanları arasında sorunsuz ve kolay bir şekilde hareket etmenizi sağlamaktır.

Amacının merkezinde yer alan üç temel unsurla mutfak üçgeni verimli bir alan yaratır ve mutfağın her bir temel istasyonu arasındaki yürüme mesafesini azaltır; pişirme, saklama ve temizleme.

Mutfak Üçgeninin Modası Geçti Mi ?

Mutfak uzmanlarının genel görüşü, mutfak üçgeninin iyi bir tasarım ilkesi olduğu, ancak modern ailenin değişen ihtiyaçlarının buna bağlı kalmanıza gerek olmadığıdır.

Yemek pişirmek artık modern evde tek bir kişinin sorumluluğunda değil. Ve artık birçok aile aynı anda birden fazla aşçıya sahip olabileceğinden, üçgenlerin üç noktasının artık büyük olasılıkla çalışma bölgeleri (pişirme bölgesi, temizleme bölgesi, hazırlık bölgesi ve depolama bölgesi) olması muhtemeldir.

Ayrıca son zamanlarda yapılan yeni binalarda mutfakları daha büyük ve ferah yapıldığı için mutfak üçgeni düzeni biraz değişmiştir.

Buna karşılık, biz yine de mutfaklarınızın tadilatında, aradığınız şeyleri, tezgahınızdaki boş alanı ve buzdolabını her zaman kolay ulaşılabilen mutfak üçgenine göre yaptırmanızı öneriyoruz.

Bununla birlikte, mutfağınızın boyutu veya şekli ne olursa olsun, yeni bir tasarım üzerinde çalışırken bir mutfak üçgeninin akla getirebileceği hareket verimliliği korumaya değer.

Estetik ve işlevselliğe eşit derecede dikkat etmek önemlidir, bunlardan yalnızca birine odaklanırsanız mutfağınız verimli olmaz.

Adalı Mutfaklarda Mutfak Üçgeni Nasıl Olur ?

Tabii ki, mutfak adasında üçgenin köşelerinden birini ikinci bir aşçıya hizmet etmek için ekstra bir hazırlık alanı dahil edebilirsiniz.

Çalışma üçgeni fikri, bilinçli veya kuralcı olarak takip ettiğiniz bir kural olmamalıdır. Her zaman kendi gereksinimlerinize ve alanın doğasına göre tasarlamalısınız ve çoğu zaman üçgen doğal olarak yerine oturur. Örneğin, birçok kişi, buzdolaplarına bitişik bir kilerde veya ek dolap eklemeyi tercih eder.

Ayrıca, birçok insan ana hazırlık alanı haline gelen bir mutfak adasına sahip olmak istiyor ve buna dördüncü bir köşe, mutfak eşkenar dörtgeni ekliyor.

Mutfak Tadilatında Mutfak Üçgeni Dışında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Birçok ev, artık alan ve tasarım olarak ailenin tüm fertleri için gereken düzeni ve işlevi karşılaması gerekiyor. Bir mutfağın nasıl kullanılacağına ve hareket düzenin nasıl olacağına ciddi derecede dikkat etmelisiniz. Örneğin siz yemek yaparken eşiniz mutfak adasında evden çalışıyor olabilir. Bunun için nasıl bir düzen seçebilirsiniz ?

Ayrıca düşünülecek faktörler, mevcut alan miktarı ve kişinin sıklıkla kullandığı beyaz eşya türleri olacaktır. Buzdolapları, özellikle daha büyük bir gardrop buzdolabı, bulaşık makinesi ve lavabodan en çok hangisini kullandığınız gibi.

İkinci bir mutfak veya kilerli bir mutfak, özellikle açık plan evlerde, mutfakları düzenlemenin giderek daha popüler olan bir yoludur. Ancak tüm bu popüler tasarımlar mutfak üçgeni konseptini alt üst edebilir. 

Siz de kendi evinizin mutfağında verimli bir çalışma alanı mı oluşturmak istiyorsunuz ? Emu mobilya ister komple mutfak tadilatı yaptırıyor ister sadece mutfak dolabı alıyor olun uygun fiyatlar ve tasarım oluşturma hizmeti ile sizin yanınızda…

Yandaki whatsapp hattımızdan mutfak üçgeni ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilir, mutfak dolabı ve tadilatı için güncel fiyat alabilirsiniz.

Mutfak Üçgeninde Dikkat Edilecek Noktalar

Bugünün mutfağı sadece yemek pişirmek ve temizlik yapmaktan ibaret değil. Evin merkezi olan mutfak, her zamankinden daha çok işlevlidir. Bu nedenle, mutfak tasarımlarınızda daha esnek düşünmeli ve mekanları kendi ihtiyaçlarınıza ve gerçekleşecek belirli faaliyetlere göre düzenlenmelidir.

Mutfağınız dört temel bölgeye ayrılabilir. Her bölge mutfakta belirli bir aktiviteyi tanımlar.

1. Kiler Depolama Alanı

Turşu, bakliyat gibi yiyeceklerinizi depoladığınız yer burasıdır. Taze yiyeceklerin yanı sıra kuru ürünler, kutular ve diğer bozulmayan ürünler. Ana kilerinizi ve buzdolabınızı yerleştireceğiniz bu bölgeyi birbirine yakın düşünebilirsiniz. 

Bu alanları yakın tutmak, ihtiyacınız olan tüm malzemeleri almanızı kolaylaştırabilir. Ek olarak, gümüş eşyalar, sofra takımları, mutfak eşyaları, tencere ve tavalar, fırın tepsileri ve daha fazlası gibi tüketilemeyen öğeler için de depolama alanı ayrılmalıdır. Ayrıca yemek kitapları, makaslar ve diğer masa eşyaları gibi olasılıkları nerede saklayacağınızı da düşünmelisiniz.

2. Lavabo Altı Depolama Alanı

Bu alan tipik olarak lavabonun etrafına inşa edilir, ancak aynı zamanda bulaşık makinesi, çöp, geri dönüşüm ve ev temizlik malzemeleri ve bir el süpürgesi veya paspas içerir. Mutfağınızı temiz tutmak için uygun bir alan yaratmak için lavabonun altındaki dolapları bu eşyalarla yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

3. Hazırlık Depolama

Yiyecek hazırlama, mutfak eşyalarına, kesme tahtalarına ve karıştırma kaplarına kolay erişimin yanı sıra bol miktarda tezgah alanı gerektirir. Alt çekmeceler veya açılır dolap rafları gibi depolama seçeneklerini planlarken yiyecek hazırlamak için neye ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz.

4. Pişirme Depolama

Ocağınıza ek olarak, mikrodalga fırınınızı ve/veya ankastre fırınınızı da düşünün. Yemek pişirmek için, sıcak yemekleri fırından çıkardığınızda koyacağınız alanların yanı sıra mutfak eşyaları, tencere ve tavalar, fırın kapları vb. için depolama alanını planlamanız gerekir.

5. Diğer Bölgeler

Mutfakların başka alanlara sahip olması veya bazı çalışma alanlarının birden fazla kullanıma sahip olması yaygın bir durumdur.

Cep telefonları, tabletler ve diğer cihazlar için şarj istasyonu, mutfak tasarımında giderek daha önemli hale geliyor. USB bağlantı noktalarına sahip özel çıkışlara bir göz atın ve cihazların sudan ve küçük çocuklardan güvenli bir şekilde uzak olduğundan emin olun.

Mutfağınızda yemek yiyebileceğiniz bir alan yaratmak, ailenizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Adalar ve yarımadalar harika mutfak yemek alanları sağlar ve çok amaçlı olabilir. Alan eksikliği bir sorunsa, adanız hazırlık, çalışma ve eğlence alanı olarak ikiye bölünebilir.

Mutfak Üçgenli Mutfak Dolabı veya Tadilatı Yaptırmak İstiyorum

Yukarıda anlattıklarımıza uygun olarak hem tasarım anlamında hem de verimlilik anlamında harika mutfak dolaplarına uygun fiyatla sahip olmak isterseniz Emu mobilya sizin yanınızda…

Mutfak üçgeni, dolabı veya tadilatınız hakkında merak ettiklerinizi yandaki whatsapp hattımızdan hemen sorabilir, ihtiyaçlarınıza göre güncel fiyat alabilirsiniz.

Mutfak üçgenine sahip mutfak dolabı modellerine göz atmak isterseniz hemen aşağıdaki yazılarımızdaki harika modellere göz atın…