Teraslı Çatı Katı Modelleri ve Projeleri

Teraslı Çatı Katı Modelleri

Teraslı çatı katı modelleri için dekorasyon söz konusu olunca, elinizde birçok seçenek vardır. İlk olarak, çatı katınızda yeterli alana sahip olup olmadığınızı veya daha fazlasına ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Çünkü, ancak bu durumda bir terası kendi ihtiyaçlarınıza göre nasıl tasarlayabileceğinize daha iyi karar verebilirsiniz. Böylece terasınızda atıl olabilecek birkaç metrekareyi çok daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken çatı katınızda nasıl bir model istediğinizi gözünüzde canlandırmak olmalıdır. Çatı teraslarının tasarımında ve dekorasyonunda dikkate almanız gereken birçok faktör vardır. Dairenizi yeni satın aldıysanız veya yeniden dekore ediyorsanız, koşup mobilya almak ve terası dekore etmek istemeniz normal olsa da, bunu planlamak için biraz zaman ayırmanız gerekir.

En önemli şey, sahip olduğunuz gerçek alanı ve elde etmek istediğiniz farklı alanları dikkate almak ve buna dayanarak, aradığınız dağılımın belirli bir tasarımını veya taslağını 3D olarak bilgisayarda görmek olabilir. Bu, daha net ve daha pratik bir alan bırakmak için bazı alanlardan vazgeçip geçmemeniz gerektiğine ve alanı daha iyi görselleştirmenize yardımcı olacaktır.

Teraslı Çatı Katlarında Olmazsa Olmaz: Mahremiyet

Dikkat etmeniz gereken diğer konu terasınızın mahremiyetidir. Teraslı çatı katlarının dekorasyonunda, yakınlarda pencerelerinden veya teraslarından sizinkini görebilen komşular varsa mahremiyet gerçekten önemli bir nokta haline gelir. İyi olan şey, bir terasa mahremiyet vermenin, aynı zamanda tazelik sağlamaya da hizmet eden farklı yolları olmasıdır. Örneğin uzun çiçeklerle teraslı çatı katınızda otururken dışarıdan görünmenizi engelleyebilirsiniz.

Çoğu terasta iyi bir pergola ve buna uygun tente gereklidir. Bu nedenle tente ve mafsallı şemsiye kullanımına da başvurabilirsiniz. Yanlarda daha fazla yakınlık elde etmek için tırmanma bitkileri, funda veya benzeri çiçekler kullanabilirsiniz.

Teraslı Çatı Katı için Zemin Seçimi

Suni veya gerçek çim, teraslı çatı katı modellerini dekore etmek için çok yönlü yüzeydir, üzerinde akşam yemeği yemeniz son derece keyiflidir. Terasınıza tazelik ve zarafet getirir.

Bu nedenle tavsiyemiz, genel bir kural olarak, tüm mekanlar için suni çim. Ayrıca çok rahat alanlar yaratma kabiliyetine sahip dış mekan kullanımı için çiminizin kenarlarına özel ahşap yer döşemesi tercih edilebilir.

Bir diğer dekoratif alternatif ise kullanımı giderek artan ve bakımı oldukça kolay olan PVC halılardır. Dekoratif taşlı desenli bu halıları kullanarak da farklı mekanlar oluşturabilirsiniz.

Çatı Katı Teraslarının Vazgeçilmezi: Bitkiler

Teraslı çatı katı modelleri için dekorasyonda asla eksik olmayacak bir unsur, özellikle yaşadığınız yere bağlı olarak evinizden hiç yeşil alan göremeyebileceğiniz İstanbul gibi şehirlerde bitkilerin yeşil rengidir.

Burada seçenek yelpazesi sonsuzdur. Terasınızın duvarları varsa sarmaşık gibi tırmanma bitkilerini seçebilir, çok yıllık veya mevsimlik olsun, biraz daha küçük bitkileri tercih edebilirsiniz. Bunları saksılara dikmek, onlar için en uygun yeri bulmanızı kolaylaştıracak, büyümek için ihtiyaç duydukları ışığı rahatça ayarlamanıza yardım olacaktır.

Terasınızı bitkilerle süslemenin zayıf noktası, sulamaya ihtiyaç duymalarıdır. Bu sizin için zor bir durumsa, en iyi seçenek, temizlik dışında herhangi bir bakım gerektirmeyen yapay bitkilerle süslemektir. Her renkten çok çeşitli yapay bitkiler olduğunu size hatırlatalım.

Teraslı Çatı Katı Projeleri

Teraslı çatı katı tasarımınızda yemek yiyebileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Dışarıda yemek yemenize, sadece bir kahve içmenize ya da kitap okumanıza izin veren masa ve sandalyeler ya da banklar yoksa, bizce teras tasarımı tamamlanmış sayılmaz.

Çok sayıda masa ve sandalye seçeneğiniz var, ancak zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun ve mümkünse o alan için seçtiğiniz zemine uygun tasarımları seçmeniz önerilir.

Ayrıca kışın bile terasınızın keyfini çıkarmak istiyorsanız çok moda olan çatı katı kaplamalarını düşünebilirsiniz. Böylece yıl boyunca ailenizle birlikte yemek yeme alanının keyfini çıkarabilir, evin diğer alanlarından da faydalanabilirsiniz.

Teraslı çatı katı modellerinde dış mekanlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış malzemelere sahip mobilyaların tercih edilmesi önemlidir. Ancak akıllı bir seçim, stile ek olarak malzemelerin açık havaya uygun olup olmadığına bakmanızdır.

Ayrıca terasın çok büyük olup olmamasına bakılmaksızın, katlanabilir ve taşınması kolay mobilyalar seçmek her zaman iyi bir alternatiftir ve mevcut alanı her zaman ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza izin verir.Masa ve sandalyeler gibi pratik mobilyaların yanı sıra şezlong gibi dinlenmek için tasarlanmış mobilyalar için de yer olmalıdır.

Teraslı Çatı Katı Modelleri için Aydınlatma

Geniş teras alanlarını aydınlatmak için LED sokak lambaları veya topları kullanabilsiniz. Daha dolaylı bir aydınlatma arıyorsanız, çok geniş bir terasa sahipseniz ve herhangi bir yanma riski yoksa yapay mumlar ve hatta meşaleler kullanabilirsiniz.

Çardak alanında, noel ağaçlarında kullanılanlara benzer ışık çelenkleriyle her zaman alanınıza daha fazla ışık getirebilirsiniz.

Çatı Katı Teraslarında Son Dokunuşlar

Teras bir kez şekillendikten sonra, tamamlayıcıları düşünmenin zamanı geldi. Tüm teras için aynı temayı takip edebilir veya stilleri ve malzemeleri birleştirebilirsiniz.

Dış mekanlara küçük dokunuşlar eklemek için pek çok seçenek var: saksılar, bitkiler, nehir taşları, çeşmeler, ışıklar, sokak pazarlarından kurtarılan eski objeler…

Teraslı Çatı Katı Modelinizin Keyfini Çıkarın

Teraslı çatı katını dekore etmek biraz zaman alacak, ancak sonuç kesinlikle başarılı olacaktır. Her şey yerli yerine oturduktan sonra yapabileceğiniz en iyi şey, ister kış ister yaz olsun, terasınızın keyfini doyasıya çıkarmaktır.

Aileniz ve arkadaşlarınızla buluşmak ve hatta iyi bir kitap eşliğinde yalnız güzel ve sessiz vakit geçirmek için evinizdeki en iyi yer bile olabilir.

Teraslı çatı katınızın keyfini çıkarırken ortamda şık dolaplarınızın veya masanız olmasını istemez misiniz ? 

Hemen Emu mobilya ile iletişime geçin hayalinizdeki dolapları çatı katınıza kişiye özel olarak üretelim. Yandaki whatsapp hattımızdan hemen fiyat alabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Çatı katınız var ve nasıl tasarlayacağınızı bilmiyor musunuz ? Aşağıdaki yazılarımızdaki harika modellere hemen göz atın…