U Mutfak Dolabı Modelleri (Her Mutfağa Uyum Sağlayabilecek U Mutfak Modelleri)

U mutfak modelleri, bir “U” şeklinde birbirine dik açı yapan 3 düz üniteden oluşan en yaygın mutfak modellerinden ve düzenlerinden biridir. 

Pratik düzeni ve verimli alan kullanımı sayesinde, U mutfak dolabı modelleri, ister büyük ister küçük, ister kapalı veya açık mutfak planı olsun, her türlü mutfağa uygun olabilir.

U mutfak dolabı modelleri tasarımınız için pek çok farklı seçenek varken dikkate alınması gereken de çok şey vardır. Gelin bunların ne olduğuna hemen bakmaya başlayalım!

U Mutfak Modelleri

U Mutfak Modelleri Nedir?

U mutfak modellerinde mutfağın birbirini izleyen duvarları boyunca birbirine bitişik üç çalışma tezgahı vardır ve bu, pratik ve alan açısından verimli bir mutfak düzeni sağlayan kesintisiz bir tezgah ve ünite akışı yaratır. 

Tam boyut ve şekilde değişiklikler olabilir – örneğin, bir taraf diğerinden daha fazla uzayabilir, merkezi alan uzun ve dar veya geniş ve kare olabilir – ancak tüm bu formatlar, 3 birleştirme tezgahı içeriyorsa, yine de U şeklinde mutfak modelidir. 

U Mutfak Modellerinin Avantajları Nelerdir?

Buzdolabınızı, ocağınızı ve lavabonuzu birbirlerinden erişilebilir bir mesafede konumlandırırken her cihaza kendi alanına izin veren “altın üçgen” konsepti için ideal olduğundan, U şeklindeki mutfak modelleri genel olarak en pratik mutfak düzeni olarak kabul edilir.

U şeklindeki mutfaklar ayrıca bol miktarda çalışma tezgahı ve dolap alanı sunar ve alanı genellikle L şeklindeki mutfak dolabı gibi diğer mutfak düzenlerinden daha verimli bir şekilde kullanır.

U Mutfak Dolabı Modelleri Ne Kadar Genişlikte Olmalı?

Pek çok şey gibi, U mutfaklar da geniş alanlarda en iyi şekilde çalışır, ancak U şeklindeki bir mutfağı daha küçük bir alanda uygulamak da mümkündür.

İdeal olarak, karşıt üniteler arasında en az 1,5 metre zemin boşluğuna sahip olmanız gerekir, böylece mutfakta kendinizi çok sıkışık hissetmezsiniz.

U mutfak dolabı modelleri için ideal genişliğiniz, mutfağı bir seferde kaç kişinin kullanacağı veya bir mutfak adası veya kahvaltı barı gibi ekstra öğeler kurmayı planlayıp planlamadığınız gibi diğer faktörlere de bağlı olacaktır.

U Mutfak Modellerinin Düzeni Nasıl Olmalıdır ?

İdeal olarak, mutfağınızda “U” harfinin altı olarak hareket edebilecek bir noktada bir pencere olacaktır. Bu, doğal ışığın pencereden içeri ve odanın uzunluğu boyunca akması için doğrudan bir rota sağlar.

Karşı birimlerinizden biri diğerinden daha uzunsa, ocağınızı bu uzun tarafa koymanız önerilir. Bu size, yemek pişireceğiniz yere yakın ekstra yemek hazırlama alanı sağlar ve mutfağa geçmek zorunda kalmadan sıcak tepsileri boş tezgaha koymanıza olanak tanır.

Küçük Mutfaklar için U Mutfak Modelleri

U şeklinde mutfak dolapları çok fazla mutfak dolabı ve tezgaha sahip olduğu için küçük mutfaklara uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz. Küçük mutfaklarda da U mutfak dolabı modelleri harika uyum sağlayabilir. Belki mutfak masası koymaya yeriniz kalmayabilir ancak yemek yaparken yaşam alanınız ve mutfak gereklerinizi saklayabileceğiniz çok fazla alana sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Küçük mutfaklar için 30 Harika Mutfak Dolabı

U Mutfak Dolabı Modelleri için Renk Kartelası

Küçük U mutfak dolabı modellerinde, baskın ton olarak beyaz veya krem ​​kullanarak ve daha koyu veya daha parlak renklerle vurgulanarak daha açık renklerden yararlanılabilir. Açık veya canlı renkler alanı genişletir ve ışığı yansıtır, mutfağınızı daha büyük hissettirir. (İlgi yazı: Beyaz mutfak modelleri)

Vurgu renkleri, görünümü bir araya getirmek için mutfağın etrafına küçük ama düzenli bir noktaya eklenen tek bir tutarlı rengin sıçramaları veya aynı rengin farklı tonları olabilir. Aletler, aksesuarlar veya ışıklar için farklı gri tonları, parlak mercan patlamaları veya pastel yeşilin ince dokunuşlarını düşünebilirsiniz.

U mutfaklarınızda beyazı abartmaktan çekiniyorsanız, koyu renkleri alt ünitelerinizde ve açık renkleri üstte tutun. Kesintisiz dolap dizileri olan U bir mutfak dolabı modelinde, bu, mutfağınızın çevresinde iki seviyede etkili renk şeritleri oluşturacaktır.

Işık düşünceleriyle bu kadar sınırlı olmadığınız daha büyük bir mutfakta, daha koyu renkler cesur bir ifade verebilir. Daha açık bir tezgahla eşleştirilmiş U mutfak dolabınız için siyah veya daha koyu mavi, yeşil veya gri tonlarını düşünün veya dramatik bir görünüm için koyu parlak bir tezgahla dolaplarınızı açık tutun. (İlginizi çekebilir: siyah mutfak dolapları)

Güçlü renkler aynı zamanda büyük U bir mutfağa sıcaklık katabilir ve mekanın tanıdık, samimi bir atmosferde kalmasını sağlayabilir. Sarı, turuncu ve kahverenginin zengin sonbahar tonlarını veya krem ​​desenli koyu renkli ahşapları düşünün.

Mutfağınızdaki bölgeleri bölmek için renklerden yararlanılabilir. Örneğin, parlak renkli bir sıçrama ile dikkatleri ocağınıza çekin veya arkalarındaki duvarı kontrast bir gölgeye boyayarak açık rafları aydınlatın.

U Mutfak Dolabına Uygun Aydınlatmalar

Doğal aydınlatma, kare veya geniş U şeklindeki mutfak modellerinden oldukça kolay bir şekilde geçerken, bu daha uzun, daha dar mutfaklarda geçerli olmayacaktır. Ayrıca U mutfak modellerinde, iyi yerleştirilmiş yapay aydınlatmadan gerçekten iyi bir şekilde yararlanabilir.

Tavanınızdaki basit spot ışıklar mutfağınızı etkili bir şekilde aydınlatır veya ayrı açılı ışıklarla ray aydınlatması, odadaki temel çalışma alanlarına veya özelliklere odaklamanıza olanak tanır.

U mutfak dolaplarının veya tezgahların kenarlarının altındaki LED ışıklar, alanınızı tanımlamaya ve karanlık noktaları ve köşeleri ortadan kaldırmaya gerçekten yardımcı olabilir. Açık plan bir mutfakta bir tezgahın dışına yerleştirilirse, LED şeritler mutfak alanınızın etrafında parlayan bir sınır sağlayabilir.

Cam tezgahlı modern U bir mutfakta, ek bir hayranlık faktörü için tezgah altı aydınlatmayı bile düşünebilirsiniz. Buradaki sert parlamayı önlemek için daha yumuşak aydınlatma tavsiye edilir, ancak doğru kullanılırsa, etkili sonuçlar alınabilir. (İlgili yazı: modern mutfak dolapları)

Mutfak Adasına Sahip U Mutfak Dolabı Modelleri

U şeklindeki mutfağınız genişse ortadaki alanı bir mutfak adası ile bölmek isteyebilirsiniz. Bu, fazladan saklama ve çalışma alanının yanı sıra insanların güzel vakit geçirebileceği bir alan sağlar. Mutfağın evinizin merkezi olmasını istiyorsanız mükemmel bir seçim!

Uzun, ince bir ada, çoğu U mutfak modelinde en iyi sonucu verir, çünkü bu, her iki tarafta da yürüyüş yolları için bol miktarda alan bırakır. Tabana ekstra dolaplar monte edilebilirken, üst kısım ekstra yiyecek hazırlama alanı veya aksesuarlarla süslemek için bir alan sağlar.

Adayı alternatif bir yemek mekanı olarak kullanmak istiyorsanız, yemek taburelerini ünitenin altına düzgün bir şekilde yerleştirebilmeniz için tezgahın altına bir girinti bırakın veya tezgahı bir tarafa hafifçe uzatabilirsiniz.

Kahvaltı Yarımadasına Sahip U Mutfak Modelleri

Bir ada için yeriniz yoksa ancak yine de U şeklinde mutfağınızda bir yemek alanı istiyorsanız, cevabınız kahvaltı yarım adaya sahip mutfak modelleridir.

Basitçe “U” şeklindeki karşıt birimlerden birinden ek bir tezgahı uzatın; Bu, odanın açık akışını koruduğundan ve taburelerin altına sıkışması için alan sağladığından, sabit yerine hareketli bir ünite olarak kurulduğunda en iyi şekilde sonuç verecektir.

Açık plan U şeklinde bir mutfağınız varsa, tezgahlardan birinin dışına bir kahvaltı barı da kurabilirsiniz. Bu, yemek alanını yemek yapan herkesin yolundan uzak tutar ve aynı zamanda mutfağınıza hoş bir hava katar.

U Şeklinde Mutfak Dolabı Modellerini Nereye Yaptırabilirim ?

Hayalinizde U şekli bir mutfak dolabına sahip olmak mı var ? O zaman hemen Emu mobilya’ya gelin birlikte hayallerinizi gerçeğe dönüştürelim. 

Yandaki whatsapp hattımızdan U mutfak dolabı modelleri için hemen fiyat alabilir veya U mutfak modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Mutfak dolabınızın renginden, kulbuna kadar seçebileceğiniz kişiye özel üretim seçenekleri için hemen bizimle iletişime geçin

Mutfak dolabı yaptıracaksınız ve ilhama mı ihtiyacınız var daha önceki yazılarımızdaki harika modellere hemen göz atın…